KOSGEB nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türkiye’deki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide bütünleşmeyi ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş kamu kurumudur.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan KOSGEB, 12 Nisan 1990 tarihli ve 3624 sayılı yasayla kurulmuştur.

Birçok açıdan farklı görevleri bulunan KOSGEB’in diğer başka bir hizmeti de KOBİ’lerin Ar-Ge, kurumsallaşma, reklam, ihracat vb gibi konularda kendilerini geliştirmesini sağlamaktır.

Kurum, yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilere belli şartlar altında kredi ve hibe imkanı sağlamaktadır.

KOSGEB desteklerinden iş yeri açma fikri olan herkes başvurabilir. KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere 50 bin TL karşılıklı geri ödemesiz 100 bin TL faizsiz geri ödemeli hibe kredi verilmektedir. KOSGEB, gıdan madenciliğe, kırtasiyeden elektriğe kadar birçok alanda destek vermektedir.

Bu desteklerden faydalanabilmek için; KOSGEB tarafından verilen iş kurma danışmanlığı eğitimini ya da uygulamalı olarak verilen eğitim desteğini alanlar; kurumca üniversite sınırları içinde gerçekleştirilen Genç Girişimci Geliştirme Programı’na katılıp; mezun olanlar ve İŞGEM bünyesinde bulunan girişimcilerden 1 yıl içinde işletme kurmuş olan şahıslardan faydalanabilmektedir.

İletişim

0 (539) 849 36 30
info[at]prodabdanismanlik.com